82 Wooster Student-Athletes Named to NCAC Academic Honor Roll

2016-17 NCAC Academic Honor Roll

Eighty-two student-athletes from The College of Wooster were named to the North Coast Athletic Conference Honor Roll this year, capping an exceptional year in the classroom for the Fighting Scots.

Academically, noteworthy achievements for the Black and Gold include the six student-athletes named to their respective College Sports Information Directors of America (CoSIDA) Academic All-District Teams; baseball players Michael Houdek and Michael Wielansky, football player Clayton Geib, volleyball player Laura Sherer, women's golfer Emily Howerton and cross country and track runner Geoffrey Carney-Knisely, who also earned Academic All-America® recognition.

Additionally, this year marks the third consecutive season in which a member of the Fighting Scots' football program earned Academic All-District honors, while Carney-Knisely's selection marks the fifth time in the last seven years in which a member of Wooster's cross country or track & field programs earned the prestigious Academic All-America recognition.

In the four years the NCAC Academic Honor Roll has been awarded, 330 Wooster student-athletes have been honored.

The honor awards those student-athletes who are "at least a sophomore on an active roster in a sport sponsored by the conference and hold a cumulative grade-point average of 3.50 or higher."

Other notable highlights from this year's list include 22 three-time recipients, 16 members of the men's track & field team, and all three senior members of the women's tennis team.

Wooster's honorees are:

Michael Houdek Sr. Baseball  
Ryan Ostendorf Sr. Baseball  
Sarah McGrath Sr. Field Hockey  
Kayla O'Connor Sr. Field Hockey  
Kerry O'Connor Sr. Field Hockey  
Leah Prescott Sr. Field Hockey  
Rose Taylor So. Field Hockey Women's Lacrosse
Russell Boston So. Football  
Jack Marousek Jr. Football  
Patrick Mohorcic Jr. Football  
Todd Ulmer Sr. Football  
Clayton Geib
Jr. Football
Hunter Coia So. Men's Basketball  
Ari Stern Jr. Men's Basketball  
Brady Bunnell Jr. Men's Cross Country Men's Track & Field
Geoffrey Carney-Knisely Jr. Men's Cross Country Men's Track & Field
Alex Chabraja Sr. Men's Cross Country Men's Track & Field
Jacob Denbeaux So. Men's Cross Country Men's Track & Field
Andrew Gold So. Men's Cross Country Men's Track & Field
Christopher Good So. Men's Cross Country Men's Track & Field
Cullen King So. Men's Cross Country Men's Track & Field
Kent Nakamoto Jr. Men's Cross Country Men's Track & Field
Herbert Sizek Sr. Men's Cross Country Men's Track & Field
Jason Solinsky Sr. Men's Cross Country Men's Track & Field
Hyuga Uchida So. Men's Cross Country Men's Track & Field
Scott Sears Sr. Men's Golf  
Bob Beall Jr. Men's Soccer  
Kevin Beck So. Men's Soccer  
Zachary Mastrich Sr. Men's Soccer  
Austin McEathron So. Men's Soccer  
Ryan Campbell So. Men's Swimming & Diving  
Adam Chalek So. Men's Swimming & Diving  
Emmett Werthmann Jr. Men's Swimming & Diving  
Avery Wilson Sr. Men's Swimming & Diving  
Titas Bera Jr. Men's Tennis  
Jack Buchan Sr. Men's Tennis  
Jianqiu Bai Jr. Men's Track & Field  
Colin Ford So. Men's Track & Field  
Justin Fox So. Men's Track & Field  
Tim Herring Jr. Men's Track & Field  
Avi Vajpeyi Jr. Men's Track & Field  
Autumn Brostek So. Softball  
Jenna Kendall Sr. Softball  
Anna Emmick Sr. Volleyball  
Ksenia Klue Jr. Volleyball  
Megan Mey Sr. Volleyball  
Erin Rajewski So. Volleyball  
Laura Sherer Sr. Volleyball  
Katie Mandych Jr. Women's Basketball  
Katie Cameron Sr. Women's Cross Country Women's Track & Field
Julia Higgins So. Women's Cross Country Women's Track & Field
Emani Kelley So. Women's Cross Country Women's Track & Field
Rebecca Kreuzman So. Women's Cross Country Women's Track & Field
Cassidy Ktsanes So. Women's Cross Country  
Evon Petek Jr. Women's Cross Country Women's Track & Field
Emily Reid Sr. Women's Cross Country Women's Track & Field
Nancy Valverde Sr. Women's Cross Country Women's Track & Field
Kayla Zboran Sr. Women's Cross Country  
Emily Howerton Sr. Women's Golf  
Helena Enders Jr. Women's Lacrosse  
Megan Healy So. Women's Lacrosse  
Jordan Stone So. Women's Lacrosse  
Heather Szymanski Sr. Women's Lacrosse  
Carly Eppler Sr. Women's Soccer  
Devin Frisby So. Women's Soccer  
Maddy Ireton So. Women's Soccer  
Kathleen Kalafatis Sr. Women's Soccer  
Erin O'Connor So. Women's Soccer  
Rada Zunich So. Women's Soccer  
Abigail Blinka So. Women's Swimming & Diving  
Theresa Dunne Sr. Women's Swimming & Diving  
Emma Fikse So. Women's Swimming & Diving  
Jamie Hibbs Sr. Women's Swimming & Diving  
Annabelle Hopkins So. Women's Swimming & Diving  
Gretchen Kallmeyer Sr. Women's Swimming & Diving  
Elizabeth Brewington Sr. Women's Tennis  
Dora Mase Sr. Women's Tennis  
Rachel Molé Sr. Women's Tennis  
Mallory Crane So. Women's Track & Field  
Elizabeth Obi Jr. Women's Track & Field  
Dyese Osaze Sr. Women's Track & Field  
Carolyn Webster So. Women's Track & Field